Kredyty - lokaty -ubezpieczenia - fundusze

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Więcej niż na bankowych depozytach można zyskać powierzając pieniądze różnego rodzaju funduszom inwestycyjnym. A jest w czym wybierać, są m.in.: agresywne fundusze akcji, fundusze małych spółek, mieszane, obligacji czy rynku pieniężnego.

Licząc na zyski trzeba jednak pamiętać o dwóch opłatach pobieranych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych: dystrybucyjnej i za zarządzanie. Opłata dystrybucyjna, zwana też opłatą manipulacyjną,  jest pobierana na początku inwestycji – od wpłaconych pieniędzy – i oscyluje od stawki 0% do 5,5%. Coraz częściej dystrybutorzy proponują wejście do funduszu bez opłat. Natomiast opłata za zarządzanie średnio wynosi 3,5%.

Fundusze inwestycyjne to cała gama produktów. Pieniądze klientów, zgodnie z ich wyborem, lokowane są w papiery skarbowe, obligacje spółek, czy też akcje notowane na giełdzie. Mamy możliwość bardzo aktywnego inwestowania, bo fundusze akcyjne mogą przynosić bardzo wysokie stopy zwrotu, ale też wiążą się z wysokim ryzykiem. Warto jednak pamiętać, że są tam grupy produktów znacznie bezpieczniejsze. Cześć z nich można nawet porównywać z lokatami bankowymi. Są bezpieczne, ale jednocześnie też przynoszą zyski takie, jak na lokatach czyli małe.

Fundusze inwestycyjne są wygodniejsze niż gra na giełdzie, bo nie trzeba kontrolować codziennie, co dzieje się z kursem akcji. Robią to za klientów profesjonaliści. Ta forma ma duże zalety, właśnie z tego względu, że jeżeli inwestujemy samodzielnie, to żeby minimalizować ryzyko powinniśmy stosować dywersyfikację, czyli inwestować przynajmniej w kilka różnych spółek, niezależnych od siebie. Jeżeli w jednej coś się wydarzy, to i tak pozostałe będą zarabiać. Fundusz jest w stanie inwestować w bardzo dużo różnych spółek jednocześnie. Poza tym jest specjalista, który na co dzień się tym zajmuje i ma odpowiednią wiedzę. Ale oczywiście nie za darmo. Specjaliści radzą odkładać chociażby 50 zł miesięcznie, ale najlepiej 10 proc. wynagrodzenia.

Inwestorów można podzielić na co najmniej dwie grupy. Są tacy, którzy cenią przede wszystkim bezpieczeństwo i nie chcą ryzykować, co najwyżej zdecydują się przeznaczyć na ryzykowne inwestycje małą część swoich oszczędności. Dla nich są: obligacje, lokaty, konta oszczędnościowe. Na drugim biegunie są ci, których interesuje maksymalizacja zysku. Akceptują to, że przez jakiś czas będą na minusie. Częściej są to ludzie młodzi oraz osoby zamożne. Oni wybierają agresywne lub mieszane fundusze akcji.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą:

fundusze inwestycyjne

 

 Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2019 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl